Home > About Us > Our Partners > Alumni > Alumni Achievements

Alumni Achievements

Heartiest congratulations to our Alumni for their outstanding achievements in post-secondary education.

AI IS PROUD OF YOU!


Name of AI Alumni
Graduated Year
Graduated Class
Post-Sec Institution
Achievements
Year
Christy Oh Jia Qin 2015 4T1 Republic Polytechnic
  • Diploma Prize
  • Republic Polytechnic-Daisy Phay Foundation Scholarship
2019
Geraldo Tandyputra 2014 4E1 Temasek Polytechnic
  • Diploma in Aviation Management & Services with Merit
  • Course Silver Medal
  • Director's List Award
2018
Hafiz Bin Mohamad Hamzah 2013 4E4 Singapore Police Force
  • Singapore Police Force NSF of the year 2018
2018
Geraldo Tandyputra 2014 4E1 Temasek Polytechnic
  • Graduated with Diploma in Aviation Management & Services
  • Changi Airport Group (Singapore) Course Silver Medal
2018
Vanfled Poh 2015 4E2 Yishun Junior College
  • GCE A-Level Examination 2017: Top Student with at least 85 A-Level Points
2018
Lim Hui Shi 2015 4N1 Singapore Polytechnic
  • Director’s Honour Roll 2017
  • Singapore Polytechnic Scholarship 2018
2018
Lim Fuo En 2015 4E4 Nanyang Junior College
  • 5 Distinctions for 2017 GCE A-Level Examinations
2018
Sreenivasa Kalpana Surya 2015 4E1 Anderson Junior College
  • 4 Distinctions for 2017 GCE A-Level Examinations
2018
Kum Kah Leng, Phyllis 2015 4E4 Anderson Junior College
  • 5 Distinctions for 2017 GCE A-Level Examinations
2018
Tang Jia Hao 2015 4E4 Anderson Junior College
  • 5 Distinctions for 2017 GCE A-Level Examinations
2018
Yan Kaitao 2015 4E4 Anderson Junior College
  • 5 Distinctions for 2017 GCE A-Level Examinations
2018
Angelitha Shaleen Jayaraj 2014 4E1 Republic Polytechnic
  • Module Prize, School of Technology for the Arts, 2017
2017
Vivian Poo Yan Ning 2013 4E3 Ngee Ann Polytechnic
  • Diploma in Tourism & Resort Management
  • Association of Singapore Attractions Gold Medal & Prize
  • Diploma with Merit
  • Royal Caribbean Cruises Prize
2017
Chuan Shu Fang 2013 4E3 Ngee Ann Polytechnic
  • Diploma in Banking & Financial Services
  • Diploma with Merit
  • Diploma Plus: Certificate in Japanese
2017
Lim Hsin Yee 2013 4E1 Ngee Ann Polytechnic
  • Diploma in Product Design & Innovation
  • The Singapore Mint Prize
2017
Li Jianxing 2012 4E4 Innova Junior College
  • Soldier of the Year 2017
2017
Clement Leow Seng Woon 2015 4E3 Singapore Polytechnic
  • Infocomm Polytechnic Scholarship (iPoly) 2016
2016
John Vijay Balasupramaniam 2015 4E4 Anderson Junior College
  • 4 Distinctions for 2016 GCE A-Level Examinations
2016
Foo Chee Hwee 2014 4E3 Yishun Junior College
  • GCE A-Level Examination 2016: Top Student with at least 85 A-Level Points
2016
Mathana Raj S/O Thayalan 2014 4E3 Yishun Junior College
  • GCE A-Level Examination 2016: Top Student with at least 80 A-Level Points
2016
Leck Boon Kong 2014 4E4 Anderson Junior College
  • 5 Distinctions for 2016 GCE A-Level Examinations
2016
Vienna Wong Jing Wen 2014 4E4 Anderson Junior College
  • 6 Distinctions for 2016 GCE A-Level Examinations
2016
Tan Yan Pei 2014 4E3 Anderson Junior College
  • 6 Distinctions for 2016 GCE A-Level Examinations
2016
Lena Koh Fang Yan 2013 4E3 Yishun Junior College
  • GCE A-Level Examination 2016: Top Student with at least 80 A-Level Points
2016
Nur Fadhilah Bte Amran 2013 5N1 Republic Polytechnic
  • Most Improved Student Award from the School of Management and Communication (SMC), 16 Aug 2016
2016
Guo Zhaoshuo 2012 4T1 ITE College East
  • Soldier of the Year 2016
2016
Tan Kuan Yi 2012 4E4 Ngee Ann Polytechnic
  • Diploma in Financial Informatics with Merit
  • Certificate in Advanced Computing Mathematics
2016
Chua You Hong 2012 4E4 Ngee Ann Polytechnic
  • Diploma in Business Information Technology with Merit
2016
Ang Wei Ming Benjamin 2012 4E3 Ngee Ann Polytechnic
  • Diploma in Chemical & Biomolecular Engineering with Merit
2016
Ang Boon Hwee, Kevin 2012 4E1 Nanyang Polytechnic
  • Recipient of the Rolls-Royce Bronze Medal
  • Diploma in Aeronautical & Aerospace Technology with Merit 2016 (link)
2016
Tan Shou Jian, Edmund 2013 4E3 St Andrew’s Junior College
  • 4 Distinctions for 2015 GCE A-Level Examinations
  • Jacob Ballas Scholar’s Award
2015
Chan Hok Teng, Adwin 2013 4E3 Pioneer Junior College
  • 6 Distinctions for 2015 GCE A-Level Examinations
2015
Lee Meng Hwee, Jerome 2013 4E3 Nanyang Junior College
  • 5 Distinctions for 2015 GCE A-Level Examinations
2015
Lionel Tan 2013 4N3 ITE College Central 2015
Stephanie Ow Jia Min 2013 4N3 Singapore Raffles Music College 2015
Hoe Choong Ming Augustine 2013 5N2 Temasek Polytechnic
  • Director's List, School of Applied Science
2015
Chow Yew Na 2013 4E4 Nanyang Polytechnic (Business Management)
  • Director's List 2015
2015
Natasha Bte Mohamed Thazah 2013 4E1 Nanyang Polytechnic (Business Management)
  • Director's List 2015
2015
Ong Jia Jun Jordan 2013 5N1 Nanyang Polytechnic (Business Management)
  • Director's List 2015
2015
Yap Eng Yee 2013 4E1 Nanyang Polytechnic (Hospitality & Tourism Management)
  • Director's List 2015
2015
Png Hui Yu 2012 4E3 Nanyang Polytechnic (Accountancy & Finance)
  • Director's List 2015
2015
Wee Yi Zhe 2012 4E1 Nanyang Polytechnic (Fund Management & Administration)
  • Director's List 2015
2015
Low Zhi Ling 2012 4E2 Nanyang Polytechnic (Hospitality & Tourism Management)
  • Director's List 2015
2015
Ng Rui Qin 2011 4E4 Ngee Ann Polytechnic
  • Diploma in Mechanical Engineering
  • Diploma with Merit
  • BCA Prize
  • Certificate in Advanced Engineering Mathematics
2015
Kok Jian Yu 2011 4E4 Ngee Ann Polytechnic
  • Diploma in Information Technology
  • Diploma with Merit
  • Certificate in Advanced Computing Mathematics
2015
Leong Jing Kai 2011 4E5 Ngee Ann Polytechnic
  • Diploma in Electrical Engineering
  • Diploma with Merit
2015
Toh Hong Kai 2011 4E1 Ngee Ann Polytechnic
  • Diploma in Environmental & Water Technology
  • Diploma with Merit
  • Proud recipient of the Thales Bronze Medal for Graduation 2015
2015
Nur Syazana Puteri Bte Asmuni 2009 4E4 Nanyang Technological University
  • Nanyang Scholarship Recipient; NTU Scholar under the Renaissance Engineering Programme (link 1) (link 2)

  • Sustainable Enterprise Challenge 2015: Best Speaker Award and Team REPiphany emerged as champions (link)
2015
Tan Wiphaporn 2009 4E2 Ministry of Education (MOE)
  • MOE Teaching Award
2015
Liew Seng Heng Francis 2008 5N2 Republic Polytechnic (School of Infocomm)
  • Lee Foundation Scholarship 2015
2015
Toh Wee Siang Jeremy 2013 4E4 Anderson Junior College
  • AJC-SAC Scholarship 2014
2014
Wong Ye Qi Daryll 2013 4E4 Anderson Junior College
  • AJC-SAC Scholarship 2014
2014
Ang Jia Hui 2012 4E4 Anderson Junior College
  • 6 Distinctions for 2014 GCE A-Level Examinations
2014
Raymond Lee Jia Hong 2012 4E1 Nanyang Polytechnic (Business Management)
  • Director's List 2014
2014
Muhammad Nazri B Nordin 2012 4E4 Yishun Junior College
  • Outstanding results with 85 A-Level points at 2014 GCE A-Level Examination; H2 Distinctions in Physics, Chemistry and Mathematics
2014
Esther Yeoh 2012 4E2 Yishun Junior College
  • Outstanding results with 80 A-Level points and above at 2014 GCE A-Level Examination; H2 Distinctions in Economics and Literature in English
2014
Chua Zong Ming 2012 5N2 ITE College West
  • Course Medallist in HIGHER NITEC IN COMMUNITY SPORT & RECREATION MANAGEMENT
2014
Cassell Chew Sheng Yi 2012 4E3 Meridian Junior College
  • 3 H2 Distinctions in Physics, Chemistry and Mathematics in 2014
2014
Bvlyn Leow Wan Yun 2012 4E3 Pioneer Junior College
  • PJC Jian Li Scholarship 2014
2014
Lee Jia Hong Raymond 2012 4E1 Nanyang Polytechnic (Business Management)
  • Director's List 2014
2014
Wee Yi Zhe 2012 4E1 Nanyang Polytechnic (Business Management)
  • Director's List 2014
2014
Zarreen Loke Kit Ming 2012 4E3 Republic Polytechnic (School of Sports, Health and Leisure)
  • Diploma in Outdoor and Adventure Learning
  • Ngee Ann Kongsi Scholarship
2014
Margaret Eng Swee Choo 2011 4E1 Nanyang Polytechnic (Business Management)
  • Director's List 2014
2014
Lim Mei Qi 2011 4E1 Nanyang Polytechnic
  • Director's List 2014
2014
Tan Boon Keong Dickson 2010 4E5 Nanyang Polytechnic
  • Diploma in Business Management in 2014
  • Director’s List for four consecutive semesters with a GPA score of 3.92
  • Asia Pacific Breweries (APB) Foundation Scholarship for Persons with Disabilities (click here)
  • Joined Computer Science at NUS
  • Visually-Impaired Student Scaling Greater Heights (click here)
2014
S Ashwin Pillai 2010 4E4 Ngee Ann Polytechnic
  • Diploma in Early Childhood Education
  • Diploma with Merit
  • Community Foundation Prize
2014
Amanda Chong Ci En 2010 4E4 Pioneer Junior College
  • PJC Valedictorian Award
2014
Chan Jia Hui, Eunice 2010 4E4 Nanyang Polytechnic (Business Management)
  • Director's List 2014
2014
Chloe Chong 2010 4E1 Nanyang Polytechnic (Business Management)
  • Director's List 2014
2014
Yeo Min 2010 5N1 Nanyang Polytechnic
  • Ministry of Health Gold Medal
  • Singapore Nurses Association Award for Clinical Education in Nursing
  • Ngee Ann Kongsi All-Rounder Award
2014
Lim Jia Hao 2010 4E4 Singapore Polytechnic
  • Yamazaki Mazak Merit Award
  • Diploma with Merit
2014
Tan Jia Lin 2010 4E4 Singapore Polytechnic
  • Diploma in Digital Media (Course Medalist)
  • Media Development Authority Gold Medal
  • Design Prodigy Award
  • Diploma with Merit
2014
Loh Kang Yong 2009 4E4 University of Illinois at Urbana-Champaign
  • A*STAR National Science Scholarship; 2014 Minn Scholarship (link)
2014
Cynthia Ang Xue Qi 2009 5N1 Republic Polytechnic
  • Diploma in Game Design with Merit 2014
  • The Group Entertainment Gold Medal Award
  • Choo-Lim Scholarship in 2013
  • To pursue Bachelor of Fine Arts at NTU
2014
Goh Zhi Rui Feon 2009 4E5 Nanyang Polytechnic
  • Thales Bronze Medal for Graduation 2014
2014
Goh Beng Yee 2009 4E3 Singapore Polytechnic
  • Diploma with Merit
2014
Tan Zhi Xiang Edwin 2009 5N2 Republic Polytechnic
  • Meritorious Gold Award (Basketball)
2014
Ang Ying Zhi Chrystal 2009 4E2 Nanyang Polytechnic
  • Director's List
2014
Tan Puo Qian Gabriel 2009 4E5 Nanyang Polytechnic
  • Director's List
2014
Ng Ching Wen Cherlynn 2009 4E2 Nanyang Polytechnic
  • Director's List
2014
Marissa Joan Sim Wan Ling 2009 4E2 Nanyang Polytechnic
  • Director's List
2014
Tay Wei Yu 2009 4E4 Singapore Polytechnic
  • Diploma in Integrated Event & Project Management
  • Alikan Live Entertainment Prize
  • INQ Special Events Prize
  • Diploma with Merit
2014
Lim Bing Xian 2009 4E3 Singapore Polytechnic 2014
Xavier Wong Jun Hao 2011 4E5 Yishun Junior College
  • Outstanding results with 80 A-Level points and above at 2013 GCE A-Level Examination; H2 Distinctions in Physics, Chemistry and Mathematics
2013
Jeremy Lee Jun Wei 2011 4E5 Yishun Junior College
  • Outstanding results with 80 A-Level points and above at 2013 GCE A-Level Examination; H2 Distinction in Mathematics; H1 GCE A-Level Examination; H2 Distinction in Mathematics; H1 Distinction in Project Work
2013
Shekinah Prisca D/O Velmurugan 2011 4E2 Yishun Junior College
  • Outstanding results with 80 A-Level points and above at 2013 GCE A-Level Examination; H2 Distinctions in Art and Literature in English; H1 Distinction in Project Work
2013
Wong Bin 2011 4E5 Pioneer Junior College
  • PJC Academic Awards (5 Dist)
2013
Indu d/o Ravindran 2011 4E5 Pioneer Junior College
  • SYF Team Award
2013
Ang Jun Keat 2011 4E2 Catholic Junior College
  • 4 Distinctions in the 2013 'A' level Exams
2013
Lim Hoong Ching 2011 4E4 Innova Junior College
  • University Ranking Points of 80 and above in the 2013 'A' level Exams
2013
Pau Jing Si 2011 4E4 Innova Junior College
  • University Ranking Points of 80 and above in the 2013 'A' level Exams
2013
NurSyukrina Fatin Bte Mohd Monir 2011 4E2 ITE College Central
  • Outstanding Graduate in Higher Nitec in Early Childhood Education Course
2013
Tan Qi Ming 2010 4E5 Catholic Junior College
  • Principal's Commendation Award Recipient
2013
Huang Laiyu 2009 4E3 Republic Polytechnic
  • Diploma in Sports and Exercise Sciences with Merito Graduated in the top 10% of his cohort
2013
Ong Shu Yi 2010 4E3 Innova Junior College
  • Attained University Ranking Points of 80 and above from a maximum of 90 RP in in 2012 GCE ‘A’ Level Examinations
2012
Tit Bing Cheng 2010 4E4 Nanyang Junior College
  • Attained 4 distinctions in 2012 GCE ‘A’ Level Examinations
2012
Phang Fu Chun 2010 4E4 Nanyang Junior College
  • Attained 4 distinctions in 2012 GCE ‘A’ Level Examinations
2012
Tan Yu Hui 2008 4E1 Singapore Polytechnic (School of Chemical & Life Sciences)
  • Diploma in Applied Chemistry with Pharmaceutical Science (Course Medalist)
  • Megachem Gold Medal
  • GSK Medicinal Chemistry Award
  • Perkin-Elmer book prize
  • Diploma with Merit
2012
Zulkarnain Bin Ismail 2007 4T1 ITE College Central
  • Outstanding Graduate in Higher Nitec in Performance Production Course
2012
Nur Syazana Puteri Bte Asmuni 2009 4E4 St Andrew’s Junior College
  • 6 Distinctions for 2011 GCE A-Level Examinations (link)
2011
Loh Kang Yong 2009 4E4 National Junior College
  • 6 Distinctions for 2011 GCE A-Level Examinations (link)
2011
Muhammad Iswandi Bin Mohamed A 2008 4T1 ITE College West
  • Course Medallist in NITEC IN AUTOMOTIVE TECHNOLOGY (Light weight vehicles)
2010