Home > Partnerships > Alumni > Alumni Achievements

Alumni Achievements


Heartiest congratulations to our Alumni for their outstanding achievements in post-secondary education.

AI IS PROUD OF YOU!



Name of AI Alumni

 Graduated Year

Graduated Class 

Post-Sec Institution

Achievements

Year 
Hafiz Bin Mohamad Hamzah2013 4E4Singapore Police Force o   Singapore Police Force NSF of the year 2018
 
 2018 
Geraldo Tandyputra 2014 4E1 Temasek Polytechnic o   Graduated with Diploma in Aviation Management & Services

o    Changi Airport Group (Singapore) Course Silver Medal

 2018
Vanfled Poh 20154E2 Yishun Junior College o   GCE A-Level Examination 2017: Top Student with at least 85 A-Level Points

2018 
Lim Hui Shi20154N1Singapore Polytechnic o   Director’s Honour Roll 2017

o   Singapore Polytechnic Scholarship 2018

 2018
Lim Fuo En 20154E4Nanyang Junior College  o  5 Distinctions for 2017 GCE A-Level Examinations

 2018
Sreenivasa Kalpana Surya20154E1Anderson Junior Collegeo   4 Distinctions for 2017 GCE A-Level Examinations
 
 2018
Kum Kah Leng, Phyllis 20154E4Anderson Junior College
o   5 Distinctions for 2017 GCE A-Level Examinations 

 2018 
Tang Jia Hao20154E4Anderson Junior College
o   5 Distinctions for 2017 GCE A-Level Examinations 

 2018
Yan Kaitao20154E4Anderson Junior Collegeo   5 Distinctions for 2017 GCE A-Level Examinations
 
 2018
Angelitha Shaleen Jayaraj 2014 4E1 Republic Polytechnic o   Module Prize, School of Technology for the Arts, 2017 

 2017 
 Vivian Poo Yan Ning2013 4E3 Ngee Ann Polytechnic o   Diploma in Tourism & Resort Management

o   Association of Singapore Attractions Gold Medal & Prize

o   Diploma with Merit

o   Royal Caribbean Cruises Prize

 2017 
 Chuan Shu Fang2013 4E3 Ngee Ann Polytechnic o   Diploma in Banking & Financial Services

o   Diploma with Merit

o   Diploma Plus: Certificate in Japanese

2017
Lim Hsin Yee 2013 4E1 Ngee Ann Polytechnic o   Diploma in Product Design & Innovation

o   The Singapore Mint Prize

2017 
Li Jianxing 2012 4E4 Innova Junior College o   Soldier of the Year 2017 

2017 
Clement Leow Seng Woon  2015 4E3 Singapore Polytechnic o   Infocomm Polytechnic Scholarship (iPoly) 2016 

2016 
John Vijay Balasupramaniam 2015 4E4  Anderson Junior College  o   4 Distinctions for 2016 GCE A-Level Examinations  

2016  
Foo Chee Hwee 2014 4E3 Yishun Junior College  o   GCE A-Level Examination 2016: Top Student with at least 85 A-Level Points  

2016 
Mathana Raj S/O Thayalan  2014 4E3 Yishun Junior College  o   GCE A-Level Examination 2016: Top Student with at least 80 A-Level Points  

2016 
Leck Boon Kong 2014 4E4 Anderson Junior College o   5 Distinctions for 2016 GCE A-Level Examinations   

2016 
Vienna Wong Jing Wen 2014 4E4 Anderson Junior College o   6 Distinctions for 2016 GCE A-Level Examinations  

2016 
Tan Yan Pei  2014 4E3 Anderson Junior College o   6 Distinctions for 2016 GCE A-Level Examinations 

2016 
Lena Koh Fang Yan 2013 4E3 Yishun Junior College  o    GCE A-Level Examination 2016: Top Student with at least 80 A-Level Points 

2016 
Nur Fadhilah Bte Amran2013 5N1 Republic Polytechnic o    Most Improved Student Award from the School of Management and Communication (SMC), 16 Aug 2016 

2016 
Guo Zhaoshuo 2012 4T1 ITE College East o    Soldier of the Year 2016 

2016 
Tan Kuan Yi 2012 4E4 Ngee Ann Polytechnic  o    Diploma in Financial Informatics with Merit

o    Certificate in Advanced Computing Mathematics

2016 
Chua You Hong 2012 4E4 Ngee Ann Polytechnic  o    Diploma in Business Information Technology with Merit 

2016 
Ang Wei Ming Benjamin 2012 4E3 Ngee Ann Polytechnic  o    Diploma in Chemical & Biomolecular Engineering with Merit
  
2016 
Ang Boon Hwee, Kevin  2012 4E1 Nanyang Polytechnic  o    Recipient of the Rolls-Royce Bronze Medal

o    Diploma in Aeronautical & Aerospace Technology with Merit 2016 (link)
 
2016 
Tan Shou Jian, Edmund 2013 4E3 St Andrew’s Junior College o    4 Distinctions for 2015 GCE A-Level Examinations  

o    Jacob Ballas Scholar’s Award

2015 
Chan Hok Teng, Adwin 2013 4E3 Pioneer Junior College o    6 Distinctions for 2015 GCE A-Level Examinations 

2015 
Lee Meng Hwee, Jerome   2013  4E3 Nanyang Junior College  o    5 Distinctions for 2015 GCE A-Level Examinations 
 
2015  
Lionel Tan 2013 4N3  ITE College Central  o    Singapore Buddhist Lodge (SBL) Endeavour Award, 2015 

o    Visually impaired students receiving an award (click here for more details)

2015  
Stephanie Ow Jia Min  2013 4N3  Singapore Raffles Music College o    The Deutsche Bank-Singapore Chinese Orchestra Music Scholarship (click here for details)

o    Blind erhu player takes solo concert performance (The Sunday Times, 20 Sep 2015) Strait Times (Click here for details)

o    Singapore Chinese Orchestra (Click here for details)

2015 
Hoe Choong Ming Augustine 2013 5N2 Temasek Polytechnic o    Director's List, School of Applied Science 

2015 
Chow Yew Na 2013 4E4 Nanyang Polytechnic (Business Management) 

o    Director's List 2015  
2015  
Natasha Bte Mohamed Thazah 2013 4E1 Nanyang Polytechnic (Business Management) 

o    Director's List 2015 
2015  
Ong Jia Jun Jordan 2013 5N1 Nanyang Polytechnic (Business Management) 
 
o    Director's List 2015  2015  
Yap Eng Yee 2013 4E1 Nanyang Polytechnic (Hospitality & Tourism Management) 

o    Director's List 2015  2015 
Png Hui Yu  2012 4E3 Nanyang Polytechnic (Accountancy & Finance)    

o    Director's List 2015  2015 
Wee Yi Zhe  2012  4E1 Nanyang Polytechnic (Fund Management & Administration)  

o    Director's List 2015  2015 
Low Zhi Ling 2012 4E2   Nanyang Polytechnic (Hospitality & Tourism Management) 

o    Director's List 2015  2015 
Ng Rui Qin  2011 4E4  Ngee Ann Polytechnic  o    Diploma in Mechanical Engineering 

o    Diploma with Merit

o    BCA Prize

o    Certificate in Advanced Engineering Mathematics 

2015 
Kok Jian Yu 2011 4E4 Ngee Ann Polytechnic o    Diploma in Information Technology

o    Diploma with Merit

o    Certificate in Advanced Computing Mathematics
 
2015  
Leong Jing Kai 2011 4E5 Ngee Ann Polytechnic o    Diploma in Electrical Engineering

o    Diploma with Merit
 
2015 
Toh Hong Kai  2011 4E1 Ngee Ann Polytechnic o    Diploma in Environmental & Water Technology

o    Diploma with Merit

o    Proud recipient of the Thales Bronze Medal for Graduation 2015

2015 
Nur Syazana Puteri Bte Asmuni  2009 4E4 Nanyang Technological University o    Nanyang Scholarship Recipient;NTU Scholar under the Renaissance Engineering Programme (link 1) (link 2)

o    Sustainable Enterprise Challenge 2015: Best Speaker Award and Team REPiphany emerged as champions (link) 

2015  
Tan Wiphaporn 2009 4E2 Ministry of Education (MOE) 

o    MOE Teaching Award  2015  
Liew Seng Heng Francis  2008 5N2 Republic Polytechnic (School of Infocomm) 

o    Lee Foundation Scholarship 2015 2015 
Toh Wee Siang Jeremy  2013 4E4 Anderson Junior College  

o    AJC-SAC Scholarship 2014 2014 
Wong Ye Qi Daryll 2013 4E4 Anderson Junior College o    AJC-SAC Scholarship 2014 2014 
 Ang Jia Hui 2012 4E4  Anderson Junior College o    6 Distinctions for 2014 GCE A-Level Examinations 

2014 
Raymond Lee Jia Hong 2012 4E1 Nanyang Polytechnic (Business Management)  o    Director's List 2014 2014 
Muhammad Nazri B Nordin  2012 4E4  Yishun Junior College o    Outstanding results with 85 A-Level points at 2014 GCE A-Level Examination; H2 Distinctions in Physics, Chemistry and Mathematics 
 
2014 
Esther Yeoh 2012 4E2   Yishun Junior Collegeo    Outstanding results with 80 A-Level points and above at 2014 GCE A-Level Examination; H2 Distinctions in Economics and Literature in English  

2014 
Chua Zong Ming  2012  5N2 ITE College West  o    Course Medallist in HIGHER NITEC IN COMMUNITY SPORT & RECREATION MANAGEMENT 

2014 
Cassell Chew Sheng Yi 2012 4E3 Meridian Junior College o    3 H2 Distinctions in Physics, Chemistry and Mathematics in 2014
 
2014 
Bvlyn Leow Wan Yun 2012 4E3 Pioneer Junior College o    PJC Jian Li Scholarship 2014
      (click here) 

2014 
Lee Jia Hong Raymond  2012 4E1 Nanyang Polytechnic (Business Management)
  
o    Director's List 2014   2014 
Wee Yi Zhe   2012 4E1 Nanyang Polytechnic (Business Management)  

o    Director's List 2014  2014 
Zarreen Loke Kit Ming   2012 4E3 Republic Polytechnic (School of Sports, Health and Leisure) o    Diploma in Outdoor and Adventure Learning

o    Ngee Ann Kongsi Scholarship
 
2014 
Margaret Eng Swee Choo 2011 4E1 Nanyang Polytechnic (Business Management) 

o    Director's List 2014  2014 
Lim Mei Qi 2011 4E1  Nanyang Polytechnic 

o    Director's List  2014
2014 
Tan Boon Keong Dickson  2010 4E5   Nanyang Polytechnic o    Diploma in Business Management in 2014

o    Director’s List for four consecutive semesters with a GPA score of 3.92

o    Asia Pacific Breweries (APB) Foundation Scholarship for Persons with Disabilities (click here)

o    Joined Computer Science at NUS

o    Visually-Impaired Student Scaling Greater Heights (click here)

2014 
S Ashwin Pillai 2010 4E4 Ngee Ann Polytechnic o    Diploma in Early Childhood Education

o    Diploma with Merit

o    Community Foundation Prize

2014 
Amanda Chong Ci En 2010 4E4 Pioneer Junior College  

o    PJC Valedictorian Award 2014 
Chan Jia Hui, Eunice 2010 4E4 Nanyang Polytechnic (Business Management) 

o    Director's List 2014 2014 
Chloe Chong 2010 4E1 Nanyang Polytechnic (Business Management) 

o    Director's List 2014 2014 
Yeo Min 2010 5N1 Nanyang Polytechnic o    Ministry of Health Gold Medal  

o    Singapore Nurses  Association Award for  Clinical Education in Nursing

o    Ngee Ann Kongsi  All-Rounder Award

2014 
Lim Jia Hao 2010 4E4  Singapore Polytechnic o    Yamazaki Mazak Merit Award

o    Diploma with Merit

2014 
Tan Jia Lin 2010 4E4  Singapore Polytechnic Click here for her photos taken on that day in SP Facebook.

o    Diploma in Digital Media (Course Medalist) 

o    Media Development Authority Gold Medal 

o    Design Prodigy Award 

o    Diploma with Merit
 
2014 
Loh Kang Yong 2009 4E4  University of Illinois at Urbana-Champaign o    A*STAR National Science Scholarship; 2014 Minn Scholarship (link)
 
2014 
Cynthia Ang Xue Qi 2009 5N1Republic Polytechnic  o    Diploma in Game Design with Merit 2014

o    The Group Entertainment Gold Medal Award

o    Choo-Lim Scholarship in 2013

o    To pursue Bachelor of Fine Arts at NTU
 
2014 
Goh Zhi Rui Feon 2009 4E5 Nanyang Polytechnic 
o    Thales Bronze Medal for Graduation 2014 

2014 
Goh Beng Yee 2009 4E3 Singapore Polytechnic
 
o    Diploma with Merit 2014 
Tan Zhi Xiang Edwin  2009 5N2 Republic Polytechnic o    Meritorious Gold Award (Basketball)

2014
Ang Ying Zhi Chrystal 2009 4E2 Nanyang Polytechnic o    Director's List   2014 
Tan Puo Qian Gabriel 2009 4E5 Nanyang Polytechnic o    Director's List 2014 
Ng Ching Wen Cherlynn 2009 4E2 Nanyang Polytechnic o    Director's List 2014 
Marissa Joan Sim Wan Ling 2009 4E2 Nanyang Polytechnic o    Director's List 2014
Tay Wei Yu 2009 4E4 Singapore Polytechnic o    Diploma in Integrated Event & Project Management

o    Alikan Live Entertainment Prize

o    INQ Special Events Prize

o    Diploma with Merit
 
2014 
Lim Bing Xian 2009 4E3 Singapore Polytechnic o    Diploma in Electrical & Electronic Engineering

o    SMRT Prize

 o    Diploma with Merit

o    Motorola Scholarship (Click here for more details)

2014 
Xavier Wong Jun Hao 2011 4E5  Yishun Junior College o    Outstanding results with 80 A-Level points and above at 2013 GCE A-Level Examination; H2 Distinctions in Physics, Chemistry and Mathematics

2013 
Jeremy Lee Jun Wei 2011 4E5  Yishun Junior College o    Outstanding results with 80 A-Level points and above at 2013 GCE A-Level Examination; H2 Distinction in Mathematics; H1 GCE A-Level Examination; H2 Distinction in Mathematics; H1 Distinction in Project Work
 
2013 
Shekinah Prisca D/O Velmurugan 2011 4E2  Yishun Junior College o    Outstanding results with 80 A-Level points and above at 2013 GCE A-Level Examination; H2 Distinctions in Art and Literature in English; H1 Distinction in Project Work 

2013 
Wong Bin  2011  4E5 Pioneer Junior College 

o    PJC Academic Awards (5 Dist) 2013 
Indu d/o Ravindran  2011 4E5 Pioneer Junior College o    SYF Team Award 2013
Ang Jun Keat  2011 4E2 Catholic Junior College o    4 Distinctions in the 2013 'A' level Exams 2013
Lim Hoong Ching 2011 4E4  Innova Junior College o    University Ranking Points of 80 and above in the 2013 'A'  level Exams 

2013 
Pau Jing Si 2011 4E4  Innova Junior College o    University Ranking Points of 80 and above in the 2013 'A'  level Exams 

2013 
NurSyukrina Fatin Bte Mohd Monir 2011 4E2 ITE College Central o    Outstanding Graduate in Higher Nitec in Early Childhood Education Course

2013 
Tan Qi Ming 2010 4E5 Catholic Junior College o    Principal's Commendation Award Recipient  

2013 
Huang Laiyu  2009 4E3 Republic Polytechnic o    Diploma in Sports and Exercise Sciences with Merit

o    Graduated in the top 10% of his cohort
 
2013
Ong Shu Yi 2010 4E3  Innova Junior College o    Attained University Ranking Points of 80 and above from a maximum of 90 RP in in 2012 GCE ‘A’ Level Examinations 
 
2012 
Tit Bing Cheng2010 4E4  Nanyang Junior College  o    Attained 4 distinctions in 2012 GCE ‘A’ Level Examinations 
 
2012 
Phang Fu Chun 2010 4E4  Nanyang Junior College  o    Attained 4 distinctions in 2012 GCE ‘A’ Level Examinations
 
2012 
Tan Yu Hui  2008 4E1 Singapore Polytechnic  (School of Chemical & Life Sciences) o    Diploma in Applied Chemistry with Pharmaceutical Science (Course Medalist)

o    Megachem Gold Medal

o    GSK Medicinal Chemistry Award

o    Perkin-Elmer book prize

o    Diploma with Merit

2012 
Zulkarnain Bin Ismail  2007 4T1 ITE College Central o    Outstanding Graduate in Higher Nitec in Performance Production Course 
 
2012
Nur Syazana Puteri Bte Asmuni  2009 4E4 St Andrew’s Junior College o    6 Distinctions for 2011 GCE A-Level Examinations (link)

2011 
Loh Kang Yong  2009 4E4 National Junior College o    6 Distinctions for 2011 GCE A-Level Examinations (link) 

2011 
Muhammad Iswandi Bin Mohamed A   20084T1 ITE College West  o    Course Medallist in NITEC IN AUTOMOTIVE  TECHNOLOGY (Light weight vehicles)  2010